Şeker Pancarı Tarımı


1. Klasik Bereket Önerisi

2. Süper Ekonomik Öneri

Şeker pancarı yeterince beslenemezse ne olur?

Eğer şeker pancarı, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Şeker Pancarında Potasyum (K) Eksikliği


Potasyum, bitki sağlığı için gerekli olan şekerin bünye içerisinde taşınması ve şekerin nişasta ve yağa dönüştürülmesi için önemli bir besin maddesidir. Şeker pancarında potasyum eksikliği olması halinde yapraklar içe doğru kıvrılmaya ve dış kısımları ise sararıp kurumaya başlar. Yaprakları maviye dönük yeşil bir renk alır ve görselde de görüleceği üzere, yaprak damarları aralarında sarı, kahverengi gibi renk tonu açılmaları gözlemlenir. Noksanlığın ileri seviyelerinde bu kuruluk ve sararmalar koyu kahve renk ile kendisini gösterir.

 

Şeker Pancarında Fosfor (P) Eksikliği


Şeker pancarı, diğer bitkiler ile karşılaştırıldığında en çok fosfora ihtiyaç duyan bitkilerden biridir. Şeker pancarında fosfor noksanlığının farkedilebilirliği çimlenme döneminden itibaren başlar. Normal gelişimin gerisinde bir büyüme seyreder ve boy uzunluğu normalin altında kalır. Fosfor eksikliğinin en gözle ayırt edilebilecek farkı yaprakların kırmızıdan siyaha doğru değişkenlik gösterebilecek lekelerle kaplı olmasıdır.

 

Şeker Pancarında Magnezyum (Mg) Eksikliği


Şeker pancarında magnezyum eksikliği semptomları ilk olarak yaşlı yapraklarda görünmeye başlar. Yaprak kenarlarından başlayan sararmalar yaprak ayasına doğru ilerler ve eksikliğin oranına göre yeşil renk yaprakta sadece yaprak damarları ve çevresinde kalır. İlerleyen süreçte yaprak ayasında kahve rengi lekeler ve bu leke içlerinde kurumalar ve delinmeler meydana gelir.


205 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör