Pamuk Tarımı


1. Klasik Bereket Önerisi

2. Süper Ekonomik Öneri

Eğer pamuk yeterince beslenemezse ne olur?

Eğer pamuk, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Pamukta Azot (N) Eksikliği


Pamuk, topraktan azot alımına en çok kozalarının yarı dolmaya başladığı süreçte ihtiyaç duyar. Bitkinin topraktan yeterli derecede azot alamaması gelişim yavaşlığına, yaprak eksikliğine, kozalarını dökmesine ve geç açılmasına dolayısıyla verimliliğinin azalmasına sebep olur. Azot, bitki bünyesinde sürekli olarak taşınan bir madde olduğundan ve geç yapraklara transfer edildiğinden noksanlığının en belirgin göstergeleri ilk önce yaşlı yapraklarda sararmayla başlar, daha sonra bitki köklerinin zayıflığı, yaprak kurumaları gelişir.

 

Pamukta Fosfor (P) Eksikliği


Pamukta fosfor eksikliği, diğer besin noksanlıklarına oranla kolay ayırt edilebilir değildir. Fosfor noksanlığı, yaprakların daha koyu yeşil bir renk almasına ve ileri seviyelerde kırmızı-mor lekeler oluşmasıyla kendisini gösterir. Pamukta fosfor eksikliği, olgunlaşmanın gecikmesine, normalden az dallanmaya ve kozalanmaya, nihai olarak verimin azalmasına sebep olur.

 

Pamukta Potasyum (K) Eksiklikliği


Potasyumun pamuk bitkisinde noksan olması haline yaprak kenar ve damarlarında sari ve kırmızıya dönük kahve tonlarında lekeler gözükmeye başlar ve kenarlardan aşağıya doğru kıvrılmalar gözlemlenir. Pamuk kozaları normalden farklı bir görünüm alır ve gelişimini tamamlamadan dökülmeler söz konusu olabilir.


111 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör