Biber Tarımı

1. Klasik Bereket Önerisi

2. Süper Ekonomik Öneri

Biber yeterince beslenemezse ne olur? Eğer biber, büyüme sürecinde topraktan yeterli besin alamazsa, bunun sinyallerini aşağıdaki şekillerde verir.

 

Biberde Potasyum (K) Eksikliği


Potasyum, bitkinin metabolik hareketlerini sağlayan enzimlerin etkinleştirilmesinde dolayısıyla fotosentezde, kökten alınan suyun verimli kullanılmasında ve alınan besinlerin bitki içinde taşınmasında önemli bir rol oynar. Potasyum eksikliği olan biber bitkisinin gelişimi ağırlaşır; bodur gelişim ve yaprak sayısında normale oranla seyreklik gözlemlenir. Aşağıdaki görselde yeterli potasyum alan bir biber fidesi ile potasyum noksanlığı olan biberin farkı açıkça görülecektir. Bunun yanında ortaya çıkacak bir diğer semptom yaprak ayasında renk açılmaları ve kahverengiye dönük tonlarda lekelenmelerdir.

 

Biberde Fosfor (P) Eksikliği


Fosfor, bitki enerji üretiminin temel bileşenlerinden biri olmakla birlikte, protein sentezinin düzenlemesinde de önemli bir rol oynar. Bitki dokularının büyümesi ve enerji iletimini için de fosfor gereklidir. Köklerin doğru gelişmesi yeterli fosfor alımı ile doğrudan bağlantılıdır. Fosfor noksanlığı semptom olarak yaprakların daha koyu yeşil renge bürünmesine sebep olur ve yaprak üzerinde yer yer sarı lekeler gözlemlenir. Aşağıdaki ilk görselden de anlaşılacağı üzere yeterli derecede alınamayan fosfor bitkide bodur gelişime sebep olur, sebze üzerinde koyu kahverengi renkler oluşturur ve normal mahsule oranla daha kısa ve dar meyveler ortaya çıkar.

 

 

Biberde Kalsiyum (Ca) Eksikliği


Kalsiyum bitkilerin kaliteli ve verimli mahsul vermesi için gerekli olan temel bitki besinlerinin başında gelir. Kalsiyum eksikliği veya yokluğu bitkinin canlı kalmasına izin vermez. Biberde kalsiyum eksikliği yapraklarda normalin dışında şekil almaya, alt bölgede içe doğru, nemli lekeler oluşmasına sebep olur. Aynı sebzede farklı bölgeler sağlıklı kalabilir. Kalsiyum eksikliğinde dikkat edilmesi gereken nokta, noksanlık belirtilerinin bir anda ve yoğun olarak ortaya çıkar.

187 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör