Tesis Görseli 22.01.2021.jpg

Hakkımızda

Avrupa’nın en büyük entegre biyogaz tesisine sahip %100 yerli ve milli SELEDA gübrenin ortaya çıkış amacı, organik maddeden yoksun ülkemiz topraklarının iyileştirilmesi ve çiftçilerimizin yüksek verim elde etmesini sağlayan ürünlerin geliştirilmesidir. Bu sebeple, Babaeski/ Kırklareli’nde 2017 yılında 250.000 m2’lik bir alanda kurulan entegre tesislerimizde; çiftçiler için uygulaması kolay organik ve organomineral granül ve sıvı gübrelerimizi üreterek Türk tarımının hizmetine sunmaktayız.

SELEDA Biyogaz ve Gübre entegre tesisi ve tüm üretim süreçleri tamamen sıfır atık vizyon ile hayata geçirilmiş olup, tesiste her aşamada oluşan çıktı katma değerli bir girdiye dönüştürülmektedir. Günde yaklaşık 1.000 ton hayvansal ve zirai kaynaklı organik atık SELEDA Biyogaz tesisinde fermente edilerek temiz enerjiye dönüştürülmektedir. Böylece, atıkların düzensiz halde doğaya salınmasından kaynaklanacak çevre kirliliğinin önüne geçilmesine katkı sağlanmaktadır.

Fermantasyon sonucu elde edilen ve enzimler ile organik madde bakımından son derece zengin olan biyogaz çıktısı; %100 yerli mühendislik ile SELEDA Teknoloji tarafından geliştirilen gübre üretim tesislerinde işlenerek, sıvı ve granül gübrelere dönüştürülmektedir.

SELEDA; yıllık 120.000 ton gübre üretim kapasitesine sahip olmakla beraber; kimyasal gübre kullanımı neticesinde çoraklaşmış ve verimini kaybetmiş ülkemiz topraklarının tekrardan Türk tarımına kazandırılması misyonu ile faaliyetlerine her geçen gün daha ilerisini hedefleyerek devam etmektedir.